czwartek, 3 lutego 2011

Jak wygląda kurs Organizatora InO

Już niedługo co niektórych czekają kursy Organizatora Imprez na Orientację, które odbędą się tym razem w Czersku! Nasze dwa wormsy też pewnie się zapiszą i napawa nas to dumą. Kursy te odbywają się co dwa lata i są wspaniałą okazją ku temu aby zaznajomić się z regulaminem, mapą, ocadem, nauczyć się sprawdzania kart startowych i wielu innych rzeczy. Jednym słowem - stać się organizatorem InO pełną gębą. A po ukończeniu kursu można organizować swoje marsze i się wymądrzać bo przecież jest się organizatorem! Same korzyści dlatego gorąco zachęcamy do wzięcia udziału w kursach. W naszej robaczej ekipie stare wygi - Czępa oraz ja jesteśmy organizatorami i już wiemy co i jak. Dlatego też z ręką na sercu i ręką na pulsie polecamy wam te kursy!

Jak komuś się chce to może nawet poczytać jak to z nami na tych kursach było. Tutaj i tutaj. Chociaż tam więcej jest o tym jakie wariacje zachodziły podczas kursów niż o samych kursach. Wróćmy do teraźniejszości.

Temat kursów jest w tym momencie bardzo na czasie czyli jest trendy. I pewnie niektórzy zastanawiają się jak te kursy wyglądają. No to ja wam trochę opowiem o tym jak to wygląda. Tzn. nie wiem czy to zawsze tak wygląda ale mogę opowiedzieć wam to z własnego doświadczenia. Najpierw zarzucę regulamin żebyście wiedzieli czy w ogóle spełniacie warunki. Np. jak ktoś chce zostać modelką to też musi mieć warunki, a czasem nawet inne "warunki" I tak samo tutaj. Uwaga, zarzucam regulaminem! Nawet paragrafy będą! Gdzieniegdzie pozwolę sobie dopisać moje sprośne komentarze i uwagi.

Regulamin Organizatora Imprez na Orientację PTTK
§ 1
1. Organizator Imprez na Orientację, zwany dalej Organizatorem InO, jest członkiem
kadry programowej PTTK, inicjatorem organizowania i rozwoju InO.

2. Organizatorem InO może zostać kandydat spełniający następujące warunki: (o tym właśnie wcześniej pisałem)
a. jest członkiem PTTK, (a to oznacza tyle, że musicie mieć legitkę PTTK i opłacać składki bo nic nie ma za darmo na tym podłym świecie)
b. ukończył 15 lat, (czyli jest już po bierzmowaniu)
c. ukończył szkolenie ogólne wg "Systemu Kształcenia w PTTK", (to tam nie wiem co to jest, o te kursy tu chodzi chyba)
d. posiada małą brązową Odznakę InO, (taką odznakę ma praktycznie każdy kto kilka razy wystąpił na InO, po pięciu startach na InO ma się w dorobku Odznakę Popularną, a potem po uzbieraniu 20pkt na koncie ma się już małą brązową Odznakę InO. Tutaj sobie o tym więcej poczytajcie.)
e. ukończył z wynikiem pozytywnym szkolenie specjalistyczne lub zdał egzamin eksternistyczny przed Komisją Egzaminacyjną, powołaną przez Komisję Imprez na Orientację Zarządu Oddziału PTTK, z materiału zawartego w "Programie Szkolenia Specjalistycznego Organizatorów InO PTTK". (czyli jeśli zdałeś egzamin z tego co było na kursach to od teraz możesz sobie dopisać przed nazwiskiem org. - tylko nie mylić tego skrótu z organistą!)

3. Uprawnienia Organizatora InO nadaje Zarząd Oddziału PTTK albo Komisja InO ZG PTTK na wniosek Komisji Egzaminacyjnej Szkolenia Specjalistycznego. (czyli same grube ryby w tym biznesie)

§ 2
1. Organizator InO ma obowiązek wcielania w życie programu PTTK przez swoją działalność organizacyjno-popularyzatorską, a w szczególności poprzez: (a to oznacza tyle, że nie ma mowy o lenieniu się)
a. pełnienie powierzonych mu samodzielnych funkcji przy organizowaniu InO, za wyjątkiem funkcji kierownika InO przed ukończeniem 18 lat,
b. czynne uczestniczenie w życiu organizacyjnym PTTK, zwłaszcza w swoim środowisku, (specjalnie podkreśliłem żeby podkreślić jak ważny jest ten punkt.)
c. propagowanie zasad ujętych w "Karcie Turysty", (czyli tzw przez nas: propagowanie inicjatywy)
d. przestrzeganie i upowszechnianie zasad bezpieczeństwa w InO,
e. zdobywanie i propagowanie zdobywania Odznaki Imprez na Orientację. (po raz kolejny propagowanie inicjatywy)

§ 3
1. Organizator InO ma prawo do:
a. Noszenia odznaki i posługiwania się legitymacją Organizatora InO,
b. pierwszeństwa w przyjmowaniu na kursy organizowane w PTTK,
c. korzystania z przywilejów przysługujących kadrze PTTK,
d. potwierdzania pieczątką i podpisem udziału w InO. (Ja bym jeszcze dopisał że ma prawo milczeć i prawo do adwokata no ale niech już będzie jak jest.)

§ 4 (W tym paragrafie są jakieś ewidencje i inne diabelstwa. No ale wiadomo od tego się nie ucieknie, Kafka też próbował i na dobre mu to nie wyszło)
1. Ewidencję Organizatorów InO prowadzą Oddziały PTTK.
2. Uprawnienia Organizatora InO nadaje się na 1 rok z możliwością przedłużenia ich ważności.
3. Przedłużenia ważności dokonuje Zarząd Oddziału PTTK na wniosek jednostki organizacyjnej, w której działa Organizator InO.

Tyle jeśli chodzi o regulamin. Na tych zajęciach otrzymacie zapewne setki skserowanych stron z wszelkimi materiałami pomocnymi. Przyda wam się do nauki. Ehh ile drzew musiało zginąć, żebyście wy teraz otrzymali te kserówki! No cóż, w każdym bądź razie teraz już wiecie czy spełniacie warunki. A jak nie to spróbujcie szczęścia gdzie indziej. Każdy ma w sobie jakiś ukryty talent tylko trzeba go wydobyć! Może ktoś na organizatora warunków nie spełnia, a za to wspaniale potrafi smażyć frytki? No dobra, co jeszcze na temat kursów?

Pewnie chcielibyście wiedzieć jaki jest program kursów? Gdybym był wredny to bym napisał, żebyście sami go sobie poszukali. Ale aż taki okrutny nie mogę być, może nawet dobry chłopak ze mnie. Dlatego przepiszę wam tutaj program zawodów (no dobra przyznaje się, wkleję go ale też pokomentuję sobie pewne punkty):
Program Szkolenia Specjalistycznego Organizatorów Imprez na Orientację PTTK

I. Historia, kadra programowa, formy i rodzaje InO (tutaj nasłuchacie się wykładów ale że będzie to początek zajęć to będziecie ochoczo słuchać)
1. Początki i rozwój InO.
2. Kadra programowa i struktura organizacyjna PTTK w zakresie InO.
3. Imprezy turystyczne i sportowe.
4. Ranga imprezy.
5. Podział na kategorie.

II. Podstawy terenoznawstwa (Dalej wykłady. Jeśli kiedyś byliście na InO to poczujecie się trochę tak jak gdyby Kubicy ktoś mówił jak się jeździ samochodem. No dobra, przesadziłem trochę. Wszystko o czym już wiecie ale kto wie, może czegoś nowego się dowiecie.)
1. Sposób określania stron świata.
2. Kompas i busola.
3. Pomiar i wyznaczanie azymutu.
4. Orientowanie mapy.
5. Marsz według mapy.

III. Organizacja Imprezy na Orientację (Kolejna część wykładów. Tutaj mogą was już boleć tyłki od siedzenia i możecie się wiercić jak wiertła na platformie wiertniczej ale słuchajcie uważnie bo to ważny temat jest. Żeby później na waszej imprezie każdy jak w mrowisku wiedział co ma robić.)
1. Zespół organizacyjny i jego zadania.
2. Baza imprezy.
3. Regulamin.
4. Program.
5. Praca sekretariatu.
6. Odprawy i komunikaty techniczne.
7. Organizacja startu i mety.
8. Protokół.

IV. Przygotowanie trasy (Wykładów ciąg dalszy, to już jest bardziej ciekawy temat)
1. Koncepcja trasy i mapy.
2. Pozyskiwanie i przygotowanie map.
3. Punkt kontrolny i jego wyposażenie.
4. Lokalizacja punktu kontrolnego (PK), punktu stowarzyszonego (PS) i punktu mylnego (PM).
5. Limit czasu.
6. Rodzaje zadań i zadania specjalne.

V. Sędziowanie (A to są pewnego rodzaju ćwiczonka. Bo pewnie dostaniecie pełno kart startowych i to takich, które wyglądają jakby dzieci uczyły pisać się na nich literek. Pokreślone, miejsca pozmieniane, kolejności pozmieniane, opisy błędne, puste kratki, szlaczki, parafki i co tam jeszcze można nabazgrać. Solidna nauka!)
1. Zasady punktacji.
2. Karta startowa.
3. Wyniki etapów i mapy wzorcowe.

VI. Regulaminy (Dalej wykłady tym razem o regulaminach, no ale w tym to się jednak przydaje trochę orientować.)
1. Regulamin Odznaki Imprez na Orientację.
2. Uprawnienia i obowiązki Organizatora InO.

VII. Inne (A to nie pamiętam już jak to tu było)
1. Metodyka szkolenia początkujących.
2. Ochrona przyrody i bezpieczeństwo w InO.
3. Uczciwe współzawodnictwo w InO.

Oprócz tego na tych kursach, które były w 2009 roku w Osieku mieliśmy również zajęcia z Ocadem. Siedzieliśmy sobie grzecznie przy kompach i uczyliśmy się majstrować w tym programie. Najlepszy był oczywiście Czępa, który w wersji demo (2000 znaków na mapę!) wykorzystał wszystkie znaki, a mapki nie nakreślił nawet w połowie. Z ocadem to mieliśmy nawet zadanie domowe. Przygotować na następne kursy mapki TD i TZ w ocadzie. I tu pamiętam, że nie odrobiłem zadania domowego i przez to później dostałem uprawnienia. Ale zadania domowe zawsze były moją piętą Achillesową. 
InO to nie tylko teoria bo chodzi tu przecież o łażenie po lasach. Dlatego też jednego dnia kursów budowaliśmy trasę. Na takiej zasadzie, że każdy z nas otrzymał rejon na mapie, w którym miał zawiesić PK, a do tego PK dwa stowarzysze. Kiedy już wszyscy to wykonaliśmy, każdy osobno ruszył w trasę, tak jak na marszu. A potem omawialiśmy, który punkt był prawidłowo ustawiony, kto krzywo wbił pinezkę itd. Czyli była to część praktyczna. 

A na sam koniec tego wszystkiego były egzaminy. Samo określenie egzaminy brzmi brutalnie. Ale nie taki diabeł straszny. Jak my zdawaliśmy wtedy to na całą grupę zdały chyba tylko 3 osoby (a było nas około 20). Wszyscy przeżyli. 
A co jeśli się nie zda? Wtedy się kibluje. Żartowałem. Jak się nie zda to można umówić się na poprawki. A jak ktoś już ma psychicznie dość tego wszystkiego to po niezdanych egzaminach zostaje Animatorem InO. Zawsze mi się ta nazwa kojarzyła z animkami. Tutaj poczytacie kto to taki ten animator amator hehe.

Okej, a z czego są egzaminy? 
Po pierwsze regulaminy - takie tam najważniejsze rzeczy. Można to nawet na blachę wykłóć ale to tam tyle to każdy wie. Kilka prostych pytań.
Po drugie topografia - czyli znajomość mapy. Tutaj to wiecie, trzeba być spostrzegawczym i wytrzeszczać oko na każdą muldę, nieckę, dołek i inne krzaczki na mapie. Ale spoko, to nie jest trudne o ile nie macie 8 dioptrii.
Po trzecie i najgorsze (wstrzymajcie oddechy w tym miejscu) sprawdzanie kart startowych. I tu jest pies pogrzebany bo to najtrudniejsza część egzaminu gdzie polegnie najwięcej ofiar. Ale nie poddawajcie się bez walki! Rywal jest do pokonania i pamiętajcie - "Przegranym jest ten kto nie walczy!"

Powodzenia na kursach!

2 komentarze :

  1. Dobre, właśnie zaczynam kurs, to teraz przynajmniej wiem czego się spodziewać:-)

    OdpowiedzUsuń

Prosimy o podpisywanie się pod komentarzami (imię, pseudonim, kontakt)

 
Copyright 2003-2013 STAR WORMS
Blogger Wordpress Gadgets