sobota, 18 lutego 2012

Jakie są koszty eurotripu?


Szukałem takiego jednego zeszytu i znalazłem przez przypadek mój autostopowy dziennik. Swoją drogą muszę poskanować i powrzucać dalszą część przecież. Ale to w swoim czasie, wiadomo. No i tak sobie go przeglądałem żeby powrócić tam myślami a na ostatniej stronie znalazłem taki nasz kosztorys. Spisywaliśmy sobie wszystkie wydatki podczas naszej podróży. Jest to sprawa na tyle ciekawa, że pomyślałem iż warto się nią podzielić.Na co idzie najwięcej kasy w takiej podróży? Chyba nikogo nie zaskoczę - na przetrwanie. Czyli głównie na jedzenie. Innych wydatków to tam praktycznie nie ma bo przecież nasze podróże są mocno niskobudżetowe. Albo nawet skrajnie niskobudżetowe. Nie oznacza to że wcinaliśmy tam trawę i zagryzaliśmy to korzonkami, czy runem leśnym. Na jakieś tam jedzonko było nas stać. Poniżej rozpiska (prawie cała) naszych kosztów podczas ostatniej wyprawy autostopowej. 


Pozwólcie że krótko ją zanalizuje. Jedzenia z domu praktycznie nie wzięliśmy bo w sumie w plecakach nie bardzo było miejsce na jedzenie. Ja miałem chyba z trzy buły i 5 kabanosów (zjadłem wszystko już pierwszego dnia), a Kosa miał 2 takie wielkie paczki płatków śniadaniowych. Ale takich beznadziejnych - smakowały jak wióry. Choć muszę przyznać, że jednego dnia w Szwajcarii te płatki nas uratowały bo tak nas przypiliło że nie mieliśmy już nic innego prócz tych płatków o smaku wiórów. 

Kilkakrotnie kupowaliśmy sobie hamburgery. To było jak na nas takie najbardziej porządne i wysokokaloryczne danie dnia zwykle. W sumie to nie były aż takie drogie no i czasem nie mieliśmy wyboru, gdy łapaliśmy na stacji to najtaniej jest kupić właśnie hamburgera. 
Kilka razy zaszaleliśmy i to ostro kupując sobie pizzę. Tylko to nie są takie pizze jak u nas. Ciasto zwykle jest takie cieńkie, że aż przeźroczyste a do tego wielkości naleśnika. A raz tacy głodni byliśmy i kupiliśmy pizzę z rybą... Fuj! Nie kumaliśmy co tam piszę po włosku i tak jakoś to wybraliśmy. Ale kaszana. 
No i jak widać to żywiliśmy się głównie budyniami (zawsze to najtańszy produkt w supermarketach), często były czekolady bo co to za życie bez czekolady(?), no i napoje bo ciepło było. W Słowenii Kosa kupował takie herbatki, tam nazywają to czajem, a potem non stop po nich sikał, takie z nich sikacze były. A raz nawet wino kupiliśmy i dostaliśmy też 1,5 browara od takiego Niemca. Koleś był niesamowity. Wziął nas na stopa, zabrał do sklepu i nakupował żarcia za 30 ojro. Starczyło nam to na 3 dni chyba. Nawet ser kupił, obchodziliśmy się wtedy z tym serem jakby to był jakiś unikatowy produkt. No i stwierdził, że skoro jesteśmy Polakami to musi kupić nam piwo, musi!
Ale nie on jeden nas żywił. Nie raz, nie dwa dostawaliśmy coś do jedzenia od ludzi. Czasem też dawali kasę i to nawet nie mało. Biznes się kręcił można powiedzieć, ta kasiora nas ratowała. 

Ogólnie to, to co kupowaliśmy, to były zwykle najtańsze produkty dostępne w sklepie. Chleb np. to zawsze kupowaliśmy tostowy bo był najtańszy. Dopiero w Czechach kupiliśmy prawdziwy chleb i jak on wtedy smakował! Pepiki to dobre piekarze.

Trochę kasy też szło na te prysznice. Czasami były darmowe ale zwykle trzeba było bulić. Tutaj nie mieliśmy czasem wyjścia. A najdroższy prysznic w życiu to miałem w Szwajcarii. Zapyliłem za niego 5 franków czyli z jakieś 25zł to chyba było! A prysznic trwał jakieś 6min chyba, a potem się wyłączał. Nawet piany z łba nie zdążyłem zmyć. Dziadostwo jedne. 

Aha no i w tym jadłospisie-kosztorysie nie ma tutaj winogron oraz jabłek którymi opychaliśmy się do obrzydzenia. Momentami to żyliśmy jak jacyś cesarze - leżeliśmy pod krzakami i wsuwaliśmy winogrona aż uszy się trzęsły. A we Włoszech to jabłka. Trzeba się było napchać byle czym żeby potem głodnym nie chodzić. A raz jak łapaliśmy stopa to zostawiliśmy całą siatę winogron! Zapomnieliśmy o niej z pośpiechu... Ale to była rozpacz wtedy. No i głodówa.

Zresztą było kilka takich dni, że żołądek przyrastał nam do kręgosłupa. Bywało niekiedy tak, że hmmm czasami cały dzień praktycznie nie jedliśmy nic. A płyny (duuużo piliśmy) to często wlewaliśmy kranówę do butelek żeby zaoszczędzić. No generalnie to w takiej podróży za każdym razem jest trochę głodówy.

A najgorszą rzeczą jest widok tych wszystkich produktów na półkach, tych wszystkich ludzi w kawiarniach i pubach którzy coś zajadają i te wszystkie zapachy. 

Ahh no to są piękne wspomnienia. I jak mało kasy przecież wydaliśmy na to wszystko. 

A teraz wpieprzam sobie jogurt i coś wam powiem. Szanuje ten jogurt. 

1 komentarz :

  1. No wspomnienia wspaniałe warto było z głodu trochę pocierpieć dla tych widoków. Tego nam nikt nie odbierze.

    OdpowiedzUsuń

Prosimy o podpisywanie się pod komentarzami (imię, pseudonim, kontakt)

 
Copyright 2003-2013 STAR WORMS
Blogger Wordpress Gadgets